TE Connectivity AMP Connectors 3540150KFT
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Mfr. Part # :
3540150KFT
Description
RES 3540 150K 1%
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
3540150KFT PDF
Price is not available, please RFQ
3540150KFT Tech Specifications
  • Series:3540, CGS
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:150 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:-
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:2816
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)