Vishay / Dale TNPW12061K50BYEN
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
TNPW12061K50BYEN
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 2/5W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TNPW12061K50BYEN PDF
Price is not available, please RFQ
TNPW12061K50BYEN Tech Specifications
  • Series:TNPW e3
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:1.5 kOhms
  • Tolerance:±0.1%
  • Power (Watts):0.4W, 2/5W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±10ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package:1206
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)