Vishay / Dale TNPW080559R0BEEN
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
TNPW080559R0BEEN
Description
RES 59 OHM 0.1% 1/5W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TNPW080559R0BEEN PDF
Price is not available, please RFQ
TNPW080559R0BEEN Tech Specifications
  • Series:TNPW e3
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:59 Ohms
  • Tolerance:±0.1%
  • Power (Watts):0.2W, 1/5W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±25ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)