KOA Speer Electronics, Inc. RN73R2ATTD6201C50
Mfr. Part # :
RN73R2ATTD6201C50
Description
RES 6.2K OHM 0.25% 1/8W 0805
DataSheet
RN73R2ATTD6201C50 PDF
Price is not available, please RFQ
RN73R2ATTD6201C50 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:6.2 kOhms
  • Tolerance:±0.25%
  • Power (Watts):0.125W, 1/8W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)