CTS Corporation 73WL6R510F
Manufacturer :
CTS Corporation
Mfr. Part # :
73WL6R510F
Description
RES 0.51 OHM 1% 1W 2010 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
73WL6R510F PDF
Price is not available, please RFQ
73WL6R510F Tech Specifications
  • Series:73WLx
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:510 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Current Sense
  • Temperature Coefficient:±200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:Wide 2010 (5025 Metric), 1020
  • Supplier Device Package:2010
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.028" (0.71mm)