Stackpole Electronics, Inc. RNCF0603BTC28K7
Mfr. Part # :
RNCF0603BTC28K7
Description
RES 28.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
RNCF0603BTC28K7 PDF
Price is not available, please RFQ
RNCF0603BTC28K7 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:28.7 kOhms
  • Tolerance:±0.1%
  • Power (Watts):0.1W, 1/10W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package:0603
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)