CTS Corporation 766163562GP
Manufacturer :
CTS Corporation
Mfr. Part # :
766163562GP
Description
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 16SOIC
Catalog
Arrays/Networks Resistors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
766163562GP PDF
Price is not available, please RFQ
766163562GP Tech Specifications
  • Series:766
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Circuit Type:Isolated
  • Resistance (Ohms):5.6k
  • Tolerance:±2%
  • Number of Resistors:8
  • Resistor Matching Ratio:-
  • Resistor-Ratio-Drift:-
  • Number of Pins:16
  • Power Per Element:160mW
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Applications:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.069" (1.75mm)