Wickmann / Littelfuse CPC1004N
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CPC1004N
Description
SSR RELAY SPST-NO 300MA 0-100V
Catalog
Solid State Relays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
CPC1004N PDF
Price is not available, please RFQ
CPC1004N Tech Specifications
  • Series:CPC, OptoMOS®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Circuit:SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type:DC
  • Voltage - Input:1.2VDC
  • Voltage - Load:0 V ~ 100.0 V
  • Load Current:300 mA
  • On-State Resistance (Max):4 Ohms
  • Termination Style:Gull Wing
  • Package / Case:4-SOP (0.150", 3.81mm)