Sensata Technologies – Crydom LVD75B100
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
LVD75B100
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 3-75V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
LVD75B100 PDF
Price is not available, please RFQ
LVD75B100 Tech Specifications
  • Series:LVD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Circuit:SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type:DC
  • Voltage - Input:11.5 ~ 12 VDC
  • Voltage - Load:3 V ~ 75.0 V
  • Load Current:100 A
  • On-State Resistance (Max):5 mOhms