Sensata Technologies – Crydom DRC3P48C420R2
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
DRC3P48C420R2
Description
RELAY SSR 480 V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DRC3P48C420R2 PDF
Price is not available, please RFQ
DRC3P48C420R2 Tech Specifications
  • Series:Solicon DRC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Circuit:3PST-NO (3 Form A)
  • Output Type:AC
  • Voltage - Input:36 ~ 55VAC/DC
  • Voltage - Load:48 V ~ 530.0 V
  • Load Current:7.6 A