Sensata Technologies – Crydom EL240A5-12
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
EL240A5-12
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
EL240A5-12 PDF
Price is not available, please RFQ
EL240A5-12 Tech Specifications
  • Series:EL
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Circuit:SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type:AC, Zero Cross
  • Voltage - Input:10 ~ 14VDC
  • Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
  • Load Current:5 A
  • On-State Resistance (Max):-
  • Termination Style:Quick Connect - 0.187"/0.250"