Carlo Gavazzi RGS1A60A30KGU
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
RGS1A60A30KGU
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 42-600V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
RGS1A60A30KGU PDF
Price is not available, please RFQ
RGS1A60A30KGU Tech Specifications
  • Series:RGS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Circuit:SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type:AC, Zero Cross
  • Voltage - Input:20 ~ 275VAC, 24 ~ 190VDC
  • Voltage - Load:42 V ~ 600.0 V
  • Load Current:30 A