Panasonic NF4EB-24V-1
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
NF4EB-24V-1
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
NF4EB-24V-1 PDF
Price is not available, please RFQ
NF4EB-24V-1 Tech Specifications
  • Series:NF
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:220VAC, 220VDC - Max
  • Coil Current:20 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 65°C