Panasonic DS4E-ML2-DC12V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
DS4E-ML2-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
DS4E-ML2-DC12V PDF
Price is not available, please RFQ
DS4E-ML2-DC12V Tech Specifications
  • Series:DS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
  • Coil Current:30 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:8.4 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C