Panasonic DF2E-L2-DC24V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
DF2E-L2-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
DF2E-L2-DC24V PDF
Price is not available, please RFQ
DF2E-L2-DC24V Tech Specifications
  • Series:DF
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):1 A
  • Switching Voltage:125VAC, 60VDC - Max
  • Coil Current:8.3 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:5 ms
  • Release Time:3 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C