Panasonic NF4EB-24V-A
Mfr. Part # :
NF4EB-24V-A
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
DataSheet
NF4EB-24V-A PDF
Price is not available, please RFQ
NF4EB-24V-A Tech Specifications
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:220VAC, 220VDC - Max
  • Coil Current:20 mA
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 65°C