Panasonic DS2Y-S-DC12V-R
Mfr. Part # :
DS2Y-S-DC12V-R
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
DataSheet
DS2Y-S-DC12V-R PDF
Price is not available, please RFQ
DS2Y-S-DC12V-R Tech Specifications
  • Series:DS2Y
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
  • Coil Current:16.7 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Reverse Polarity
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:8.4 VDC
  • Must Release Voltage:1.2 VDC
  • Operate Time:4 ms
  • Release Time:3 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C