Panasonic DS2E-M-DC48V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
DS2E-M-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
DS2E-M-DC48V PDF
Price is not available, please RFQ
DS2E-M-DC48V Tech Specifications
  • Series:DS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
  • Coil Current:8.3 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:33.6 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C