Omron Electronics Components G5V-2-DC48
Manufacturer :
Omron Electronics Components
Mfr. Part # :
G5V-2-DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48VDC
Catalog
Signal Relays, Up to 2 Amps
DataSheet
G5V-2-DC48 PDF
Price is not available, please RFQ
G5V-2-DC48 Tech Specifications
  • Series:G5V-2
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):2 A
  • Switching Voltage:125VAC, 125VDC - Max
  • Coil Current:12 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:36 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:7 ms
  • Release Time:3 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 65°C