Panasonic SFN4D-DC24V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
SFN4D-DC24V
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SFN4D-DC24V PDF
Price is not available, please RFQ
SFN4D-DC24V Tech Specifications
  • Series:SFN4D
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:500VAC, 500VDC - Max
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Must Operate Voltage:18 VDC
  • Must Release Voltage:6 VDC
  • Operate Time:23 ms
  • Release Time:6 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 92°C