Panasonic SFS2-L-DC12V-D
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
SFS2-L-DC12V-D
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Catalog
Safety Relays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SFS2-L-DC12V-D PDF
Price is not available, please RFQ
SFS2-L-DC12V-D Tech Specifications
  • Series:SFS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
  • Contact Rating (Current):6 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Features:Diode, Lighted Indicator
  • Termination Style:PC Pin
  • Must Operate Voltage:9 VDC
  • Must Release Voltage:1.2 VDC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C