Panasonic HP2-AC220V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HP2-AC220V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HP2-AC220V PDF
Price is not available, please RFQ
HP2-AC220V Tech Specifications
  • Series:HP
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:220VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC - Nom
  • Coil Current:9.5 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:176 VAC
  • Must Release Voltage:66 VAC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 40°C