Panasonic HP3-AC115V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HP3-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 115V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HP3-AC115V PDF
Price is not available, please RFQ
HP3-AC115V Tech Specifications
  • Series:HP
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:115VAC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC - Nom
  • Coil Current:28.5 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:92 VAC
  • Must Release Voltage:34.5 VAC
  • Operate Time:30 ms
  • Release Time:30 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 40°C