Panasonic HG2-AC12V
Mfr. Part # :
HG2-AC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
DataSheet
HG2-AC12V PDF
Price is not available, please RFQ
HG2-AC12V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:12VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):20 A
  • Switching Voltage:250VAC - Nom
  • Coil Current:300 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:9.6 VAC
  • Must Release Voltage:3.6 VAC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:15 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 40°C