Panasonic HG3-DC48V
Mfr. Part # :
HG3-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 48V
DataSheet
HG3-DC48V PDF
Price is not available, please RFQ
HG3-DC48V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):20 A
  • Switching Voltage:250VAC - Nom
  • Coil Current:33.1 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:38.4 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 40°C