Waldom Electronics G2RL24DC12
Manufacturer :
Waldom Electronics
Mfr. Part # :
G2RL24DC12
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
G2RL24DC12 PDF
Price is not available, please RFQ
G2RL24DC12 Tech Specifications
  • Series:G2RL
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:440VAC, 300VDC - Max
  • Coil Current:33.3 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:Class F
  • Must Operate Voltage:8.4 VDC
  • Must Release Voltage:1.2 VDC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C