Panasonic HA1E-AC115V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HA1E-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 115V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HA1E-AC115V PDF
Price is not available, please RFQ
HA1E-AC115V Tech Specifications
  • Series:HA
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:115VAC
  • Contact Form:SPDT (1 Form C)
  • Contact Rating (Current):3 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:8 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:92 VAC
  • Must Release Voltage:23 VAC
  • Operate Time:6 ms
  • Release Time:6 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 50°C