Waldom Electronics G2RL2ADC18
Manufacturer :
Waldom Electronics
Mfr. Part # :
G2RL2ADC18
Description
PWR RELAYS PWR PCB RELAY
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
G2RL2ADC18 PDF
Price is not available, please RFQ
G2RL2ADC18 Tech Specifications
  • Series:G2RL
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:18VDC
  • Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:440VAC, 300VDC - Max
  • Coil Current:22.2 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Flux Protection
  • Coil Insulation:Class F
  • Must Operate Voltage:12.6 VDC
  • Must Release Voltage:1.8 VDC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C