Panasonic ST1-L2-DC48V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
ST1-L2-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
ST1-L2-DC48V PDF
Price is not available, please RFQ
ST1-L2-DC48V Tech Specifications
  • Series:ST
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:380VAC, 250VDC - Max
  • Coil Current:4.7 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:38.4 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 60°C