Panasonic DSP1-DC48V-F
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
DSP1-DC48V-F
Description
DSP RELAY 1 FORM A/B 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
DSP1-DC48V-F PDF
Price is not available, please RFQ
DSP1-DC48V-F Tech Specifications
  • Series:DSP
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
  • Coil Current:6.3 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:38.4 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 65°C