Panasonic HC4-H-AC115V
Mfr. Part # :
HC4-H-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V
DataSheet
HC4-H-AC115V PDF
Price is not available, please RFQ
HC4-H-AC115V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:115VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:11.4 mA
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:92 VAC
  • Must Release Voltage:34.5 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 70°C