Panasonic HC2-H-AC240V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HC2-H-AC240V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HC2-H-AC240V PDF
Price is not available, please RFQ
HC2-H-AC240V Tech Specifications
  • Series:HC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:240VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):7 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:5 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:192 VAC
  • Must Release Voltage:72 VAC
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 70°C