TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RP420060
Manufacturer :
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Mfr. Part # :
RP420060
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 60V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RP420060 PDF
Price is not available, please RFQ
RP420060 Tech Specifications
  • Series:RP II/2, SCHRACK
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:60VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:400VAC - Max
  • Coil Current:9.2 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Flux Protection
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:42 VDC
  • Must Release Voltage:6 VDC
  • Operate Time:9 ms
  • Release Time:3 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C