IDEC RY4S-UAC24V
Manufacturer :
IDEC
Mfr. Part # :
RY4S-UAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RY4S-UAC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RY4S-UAC24V Tech Specifications
  • Series:RY
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:50 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VAC
  • Must Release Voltage:7.2 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 55°C