Panasonic HJ4-AC24V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HJ4-AC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HJ4-AC24V PDF
Price is not available, please RFQ
HJ4-AC24V Tech Specifications
  • Series:HJ
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
  • Coil Current:45.6 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VAC
  • Must Release Voltage:7.2 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C