Panasonic HC4-H-AC12V
Mfr. Part # :
HC4-H-AC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
HC4-H-AC12V PDF
Price is not available, please RFQ
HC4-H-AC12V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:12VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:100 mA
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:9.6 VAC
  • Must Release Voltage:3.6 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 70°C