Panasonic HC2K-AC115V-F
Mfr. Part # :
HC2K-AC115V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V
DataSheet
HC2K-AC115V-F PDF
Price is not available, please RFQ
HC2K-AC115V-F Tech Specifications
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:115VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):3 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:11.4 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:92 VAC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:30 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 50°C