Panasonic HG2-DC24V-F
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HG2-DC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HG2-DC24V-F PDF
Price is not available, please RFQ
HG2-DC24V-F Tech Specifications
  • Series:HG
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):20 A
  • Switching Voltage:250VAC - Nom
  • Coil Current:57.6 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:30 ms
  • Release Time:30 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 40°C