Panasonic HC4-H-AC100V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HC4-H-AC100V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HC4-H-AC100V PDF
Price is not available, please RFQ
HC4-H-AC100V Tech Specifications
  • Series:HC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:100VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:13.2 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:80 VAC
  • Must Release Voltage:30 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 70°C