Carlo Gavazzi RRM002D24V
Mfr. Part # :
RRM002D24V
Description
RLY 8 PINS DPDT 10A 24 VDC
DataSheet
RRM002D24V PDF
Price is not available, please RFQ
RRM002D24V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:36.9 mA
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C