IDEC RY2S-UAC120V
Manufacturer :
IDEC
Mfr. Part # :
RY2S-UAC120V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 120V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RY2S-UAC120V PDF
Price is not available, please RFQ
RY2S-UAC120V Tech Specifications
  • Series:RY
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:120VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):3 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:7.5 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:96 VAC
  • Must Release Voltage:36 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 55°C