Carlo Gavazzi RCI002D24V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
RCI002D24V
Description
RLY 8 PINS 2PDT 10A 24 VDC
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
RCI002D24V PDF
Price is not available, please RFQ
RCI002D24V Tech Specifications
  • Series:RCI
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 250VDC - Max
  • Coil Current:66.7 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
  • Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 55°C