Carlo Gavazzi RRM002A240V
Mfr. Part # :
RRM002A240V
Description
RLY 8 PINS DPDT 10A 220/240VAC
DataSheet
RRM002A240V PDF
Price is not available, please RFQ
RRM002A240V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:240VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:16 mA
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:192 VAC
  • Must Release Voltage:72 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C