Panasonic NC4D-PL2-DC12V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
NC4D-PL2-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
NC4D-PL2-DC12V PDF
Price is not available, please RFQ
NC4D-PL2-DC12V Tech Specifications
  • Series:NC
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC - Max
  • Coil Current:133 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:9.6 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 55°C