Panasonic SP4-L2-DC24V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
SP4-L2-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SP4-L2-DC24V PDF
Price is not available, please RFQ
SP4-L2-DC24V Tech Specifications
  • Series:SP
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:12.5 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:16.8 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:30 ms
  • Release Time:30 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 60°C