IDEC RR2P-ULAC24V
Mfr. Part # :
RR2P-ULAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
DataSheet
RR2P-ULAC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RR2P-ULAC24V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:105 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Lighted Indicator
  • Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VAC
  • Must Release Voltage:7.2 VAC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 40°C