Panasonic S3EB-L2-24V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
S3EB-L2-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
S3EB-L2-24V PDF
Price is not available, please RFQ
S3EB-L2-24V Tech Specifications
  • Series:S
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
  • Contact Rating (Current):4 A
  • Switching Voltage:250VAC, 48VDC - Max
  • Coil Current:8.4 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:16.8 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:15 ms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 65°C