Omron Automation & Safety Services MKS2PIDC12
Manufacturer :
Omron Automation & Safety Services
Mfr. Part # :
MKS2PIDC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MKS2PIDC12 PDF
Price is not available, please RFQ
MKS2PIDC12 Tech Specifications
  • Series:MKS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:112 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Mechanical Indicator, Test Button
  • Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:9.6 VDC
  • Must Release Voltage:1.8 VDC
  • Operate Time:30 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 60°C