Carlo Gavazzi RPYA003A120LT
Mfr. Part # :
RPYA003A120LT
Description
RLY 3PDT 10A 120VAC LED TEST
DataSheet
RPYA003A120LT PDF
Price is not available, please RFQ
RPYA003A120LT Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:120VAC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 28VDC - Max
  • Coil Current:14.5 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Lighted Indicator, Test Button
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:96 VAC
  • Must Release Voltage:36 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 55°C