Carlo Gavazzi RCI003A120V
Mfr. Part # :
RCI003A120V
Description
RLY 11 PINS 3PDT 10A 115/120VAC
DataSheet
RCI003A120V PDF
Price is not available, please RFQ
RCI003A120V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:120VAC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 250VDC - Max
  • Coil Current:72.7 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
  • Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:96 VAC
  • Must Release Voltage:36 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 55°C